Úvod » Aktuality, akce
05.08.2015

Běhám, běháš, běháme


Pár rad pro (třeba) prázdninové běhání - nejen pro členy běžeckého klubu.
Běh je velmi přirozená činnost pro člověka. Není to však pohyb pro každého. Pokud patříme mezi ty, kterým běh nevadí, máme vyhráno. Je to totiž jeden z nejméně náročných sportů. Potřebujeme k němu jen dobré boty, tričko, trenýrky a čas, který jsme ochotni běhu věnovat. Běhat mohu sám kdekoliv a kdykoliv, nepotřebuji hřiště ani soupeře. A co mi běh přináší? Po 30 letech běhání s přestávkami a 15 000 naběhaných kilometrů si dovolím tvrdit, že je to možná jediná činnost v životě, která mi dala více, než jsem jí dal já. Při určitém objemu naběhaných kilometrů se běh stane přirozenou součástí vašich dnů, týdnu, měsíců a celých let. Běh přináší nejen zlepšenou kondici, ale mnohem vyrovnanější pohled na hektický život kolem nás. A pokud alespoň jedinkrát zažijete při běhu euforii, pak na ten pocit nikdy nezapomenete. Běhání je jediná droga, která nic nebere a hodně dává. A proto běhejme! Nejde pouze o dosažení skvělé kondice. O endorfiny, to je oč tu běží!
A nyní několik rad pro ty, kteří to chtějí zkusit:
1. Běháme pomalu a objem kilometrů zvyšujeme velmi pozvolna.
Například: první týden stačí dva tréninky po 3 km, druhý týden zopakujeme, třetí týden přidáme třetí trénink, čtvrtý týden nějaký ten kilometr. Pokud nás bolí celé tělo, pak zvolníme, pokud se cítíme dobře, mírně přidáme. Běh má přinášet radost, ne utrpení a bolest! I na tu třeba při závodě dojde, ale to je ještě daleko. Trpělivosti je nám při začátcích třeba.
2. Do běhu se nikdy nenutíme. Když jsme unavení nebo se nám nechce, běhat nejdeme. Zítra se nám třeba chtít bude. Nikdy neběháme, když se necítíme zcela zdraví.
3. Změříme si ve svém okolí úseky, abychom měli kontrolu našich výkonů.
4. Počty naběhaných kilometrů si zapisujeme.
5. Na reakci okolí nehleďme, oni si zvyknou.
6. Pozor na psy, jste pro ně lákavá kořist. Při setkání se psem doporučuji vždy zastavit.

Prázdniny jsou pro běhání ideální. Až začne školní rok, sejdeme se a domluvíme, co bude s běháním ve škole dál. Možností máme hodně, společnými tréninky můžeme začít, reprezentací školy a společnou účastí na závodech končit. Ten pocit za to stojí!

Bohumír Kusý

Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín, příspěvková organizace
U Jezu 7, 741 01 Nový Jičín
IČ: 00848077
Tel.  556 706 301 


Ochrana osobních údajů