Úvod » Aktuality, akce
20.01.2018

Studium s dobrou perspektivou


Proč dát přednost technickým či přírodovědným oborům studia?

Vážení rodiče,


v následujících dnech budete rozhodovat o dalším studiu a jeho zaměření a podepisovat přihlášky na střední školy svým dětem, které za několik měsíců opustí ZŠ. Není to jednoduché rozhodování. Musíte vzít v úvahu schopnosti, předpoklady a zájmy svého syna nebo dcery a současně myslet i na jejich budoucnost. Pracovní uplatnění a spokojenost v zaměstnání je jednou z nejdůležitějších oblastí života každého z nás. Dovolte mi, abych svým názorem přispěl k vašemu rozhodování. Pokud bych rozhodoval o oboru pro své dítě, pak bych jednoznačně preferoval obory technické a přírodovědné. Jsou to obory náročné a posledních dvacet let se do nich hlásí nedostatek žáků.


Umět řemeslo a mít manuální zručnost nejsou hodnoty minulosti, ale žádané, preferované a mimořádně nedostatkové schopnosti. Neuplyne jediný týden, aby mě nekontaktoval ředitel některé firmy se žádostí o nástrojaře, zámečníky, obráběče kovů, mechaniky strojů a zařízení, tesaře nebo zedníky. Jejich žádostem mohu vyhovět z důvodu nízkého počtu žáků pouze částečně. Nedostatek zájemců o řemeslo i přesto, že všichni naši absolventi mají po vyučení nebo po maturitě práci zajištěnou, trvá. Žáci s dobrým prospěchem a velmi dobrou docházkou a kázní získají navíc motivační odměnu ve výši 5000 Kč, u některých oborů dostanou i svářečské a řidičské průkazy. Od roku 2017 zavedl zřizovatel školy, Moravskoslezský kraj, stipendia ve výši až 11 000 Kč pro preferované obory, kterými jsou na naší škole Mechanik strojů a zařízení, Nástrojař, Zedník a Tesař.


Pokud mají Vaše děti studijní předpoklady, opět doporučuji volit technické a přírodovědné obory. Matematika, chemie, biologie a fyzika jsou základem nejen pro strojírenství, zemědělství a stavebnictví, ale i pro farmacii, veterinářství, medicínu a další obory. Tato odvětví budou potřebovat velké množství odborně zdatných pracovníků, které humanitně zaměřené obory poskytnout nemohou. Z toho plyne jistota celoživotní zaměstnanosti. Zvláště ve strojírenství a zemědělství budou potřeba tisíce pracovníků, které stát není schopen zajistit.


Pomoci může Vaše správné rozhodnutí a volba oboru pro Vaše dítě. Jsem přesvědčen, že svého zodpovědného rozhodnutí nebudete litovat. Důkazem těchto tvrzení jsou mimořádné prostředky, které v posledních letech stát a MSK vydávají na podporu technických a přírodovědných škol. Od r. 2010 jsme na naší škole zakoupili vybavení za více než 50 miliónů Kč. Další vybavení za několi miliónů korun získá škola v následujících dvou letech.


I žáci v oborech Ekologie a biologie a Agropodnikání při splnění kritérií pobírají motivační odměny 5000 Kč za 1. ročník, obor Mechanik strojů a zařízení má navíc zdarma svářečské oprávnění a obor Agropodnikání řidičské průkazy (T a B).
Závěrem mi dovolte nabídnout Vám v případě zájmu návštěvu naší školy a individuální konzultaci k volbě oboru a školy pro Vaše děti.


PaedDr. Bohumír Kusý, ředitel SŠTZ Nový Jičín

 

Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín, příspěvková organizace
U Jezu 7, 741 01 Nový Jičín
IČ: 00848077
Tel.  556 706 301 


Ochrana osobních údajů