Úvod » Aktuality, akce
11.08.2015

Chov papoušků


Zuzaně s Filipem přemístění svědčí.

Z důvodu prázdninové rekonstrukce elektroinstalace v hlavní budově školy jsme museli koncem června 2015 přemístit z chodby ekonomického úseku také naše papoušky. Papoušky královské jsme umístili v jedné místnosti společně s rozelami. Eklektusy Zuzanu s Filipem jsme umístili také společně do druhé místnosti budovy D. Zvykli si na sebe velmi dobře a je předpoklad, že vytvoří harmonizující pár. Fotografie zachycují oba papoušky při snídani.

Bohumír Kusý

 

 

Eklektusy máme oba, k Zuzaně patří Filip.

Trochu záhadný úvod článku má jednoduché vysvětlení: největší a nejkrásnější papoušci ve škole, Eklektusi různobarví (polychloros), tvoří pár. Dne 11. 1. 2015 byl zakoupen sameček Filip. Od samého začátku se chová mnohem klidněji než samička, není ani zdaleka tak hlučný a temperamentní. To však nemusí být na závadu, spíše naopak. Po několika dnech aklimatizace jsme začali pouštět samičku Zuzanu z klece. Její první cesta vedla na klec k samečkovi. Přesně po třech týdnech jsem měl odvahu otevřít dvířka klece i Filipovi a lákat ho na ovoce ven. Po mírném váhání překonal ostych a výsledek je zřejmý na fotografiích. První nesmělé sbližování dopadlo dobře. Doufejme, že oba nádherní papoušci vytvoří chovný pár. 

Bohumír Kusý

 

Proč právě papoušci?

Se zahájením chovu na naší škole se nabízí otázka „Proč právě papoušci?" Odpověď není nijak složitá. Jsou to právě papoušci, kteří jsou nejen mimořádně chytří, ale jsou také duševně i tělesně nesmírně čilí. Tyto vlastnosti podle mého názoru nejsou v rozporu s posláním školy.
V koncepci školy jsem původně navrhoval psa, který v areálu školy mnoho let byl. Tento návrh se nesetkal s větším zájmem, navíc v případě jednoho pejska by nešlo o chov. Druhým návrhem byl chov několika ovcí a koz, měl jsem ambice chovat v areálu školy i koně. Chov ovcí a koz je podle mého mínění reálný. Kůň je mimořádně ušlechtilé, ale velké a náročné zvíře, jehož chov jsem po konzultaci s odborníky nemohl doporučit. Pak jsem si vzpomněl na svá klukovská léta, z nichž jsem deset let věnoval chovatelství cizokrajného ptactva včetně papoušků. A když jsem zjistil, že manželé Wichovi mají papoušky rádi a jsou ochotni se o ně nejen v mé nepřítomnosti starat, bylo rozhodnuto. Nyní stačila už jen maličkost, a to ochota věnovat diskusi s chovateli, studiu literatury a zajištění klecí, voliér, papoušků a krmiva dostatek času. Návštěva výstavy Exota Olomouc a rozběhnutí chovatelského kroužku již bylo jen logickým pokračováním započaté práce.

(Prosinec 2014)

Bohumír Kusý

Chov papoušků se rozrůstá

K Ferdovi, tedy papouškovi senegalskému, přibyli dne 21. září 2014 dva mladí papoušci královští. 

Nejdříve byli v kleci, což se jim vůbec nelíbilo a dávali to najevo svým křikem. V nové voliéře jsou tři týdny již spokojení. V neděli 19. října se náš chov rozrostl na celkem šest papoušků, přibyl totiž chovný pár rozel Pennantových a krásná, ale poněkud hlučná samička eklektuse různobarvého. Klec, kterou zdědila po papoušcích královských, jí nevyhovuje. Objednali jsme proto novou klec větších rozměrů. Pokud bude i v nové kleci nespokojená, pak jí budeme muset opatřit partnera, s jehož pořízením jsme původně počítali až v roce 2015. Kdo chce vidět naše elegantní papoušky, může využít dny otevřených dveří, které naše škola pořádá ve dnech 28. a 29. listopadu 2014 a 22. ledna 2015. Návštěvy určitě nebudete litovat.

(Listopad 2014)

 

U papoušků máme nové přírůstky

Školní chov papoušků se stále rozvíjí, do chovatelského kroužku je stále možné se přihlásit.

Po Ferdovi (papoušek senegalský), který byl jako první papoušek na naši školu zakoupen dne 18. 8. 2014, přibyl dne 21. 9. mladý pár papoušků královských. Dokončení dvou vnitřních voliér nám dne 19. 10. dovolilo chov obohatit o další tři papoušky, a to chovný pár elegantních rozel Pennantových a úžasnou samičku Eklektuse různobarevného.
Členy chovatelského kroužku – stále je možné se přihlásit – čeká krásná práce při krmení a ošetřování našich opeřenců. Zájezd na Exotu Olomouc dne 10. 10. byl pro nás velkou inspirací. Navíc je potřeba naplánovat venkovní voliéry, které chceme postavit v areálu školy na jaře 2015.
Věřím, že nám naše práce přinese hodně radosti.

(Říjen 2014)

Bohumír Kusý

 

Byli jsme na EXOTĚ

V pátek dne 10. 10. 2014 navštívila třída 1.A - Agropodnikání společně se žáky třetího ročníku truhlářů mezinárodní výstavu exotického ptactva Exota Olomouc. Zájezd se konal v rámci projektu MSK na podporu přírodovědného a technického vzdělávání NatTech. Papoušci i ostatní exoti byli úžasní, počasí skvělé, co více si přát. Získali jsme další inspiraci do práce chovatelského kroužku na škole, nakoupili literaturu a domluvili spolupráci formou praxe našich žáků na Exotě Olomouc v roce 2016. Děkujeme pořadatelům za zdařilou akci, která splnila bezezbytku naše očekávání.

(Říjen 2014)

Bohumír Kusý

 

 

 

 

Střední škola technická a zemědělská, Nový Jičín, příspěvková organizace
U Jezu 7, 741 01 Nový Jičín
IČ: 00848077
Tel.  556 706 301 


Ochrana osobních údajů